Mikrochirurgia – pod kontrolą USG

Obecnie jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych chorób układu mięśniowo-szkieletowego jest ultrasonografia (USG). W wielu dysfunkcjach układu ruchu skutecznie i szybko pomaga postawić diagnozę i zaplanować prawidłową terapię. Dużą zaletą ultrasonografii jest to, że badanie można wykonać w układzie dynamicznym tzn. poruszając daną częścią ciała. USG w wielu przypadkach może zastąpić mniej dostępne badania takie jak rezonans magnetyczny i tomografię komputerową.

Połączenie ćwiczeń terapeutycznych i obrazu USG danego obszaru poddanego terapii pomaga pacjentowi lepiej zrozumieć ćwiczenie i kontrolować jakość wykonywanego ruchu, poprawia jego wyobrażenie. Przenosi się to na dokładność wykonania ćwiczenia i na szybsze efekty terapii. W trakcie terapii określa się z jaką czynnością ruchową pacjent/sportowiec ma problem, jak duże są ograniczenia i bolesność. Ustala się zagrożone kierunki ruchu w danym stawie i/lub złą pracę uszkodzonego mięśnia. Następnie pacjentowi/zawodnikowi zaleca się bezpieczne i skorygowane ćwiczenia.

Dużą zaletą aparatu USG jest możliwość wykonania zabiegu igłoterapii pod kontrolą USG, dzięki czemu precyzyjnie można dokonać zabiegu w obrębie struktur stawowych, więzadłowych i mięśniowych. Można ocenić jakość tkanek przed terapią, następnie postęp leczenia po terapii.

Zabiegi wykonywane w gabinecie Medycyny Manualnej pod kontrolą USG są między innymi w takich dysfunkcjach narządu ruchu jak:

  • ostroga piętowa z zapaleniem rozcięgna podeszwowego,
  • przewlekłe zapalenie ścięgna Achillesa,
  • uszkodzenie ścięgien mięśni stożka rotatorów,
  • łokieć golfisty, tenisisty,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • kolano skoczka itp.

W gabinecie wykonywane są zabiegi przezskórnej elektrolizy EPTE pod kontrolą USG.

Przezskórna elektroliza polega na wprowadzeniu igły do akupunktury w miejsce zmienione chorobowo , np. entezopatia mm zginaczy grzbietowych dłoni ( łokieć tenisisty) i zaaplikowaniu odpowiedniej dawki prądów galwanicznych, które dodatkowo przyspieszają regenerację i prawidłową przebudowę tkanek.