Skolioza powyżej 60 stopni- kwalifikacja do leczenia operacyjnego

Pacjent zgłosił się do gabinetu z powodu bólów kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Ból promieniował od kręgosłupa do nogi lewej aż do ścięgna Achillesa. Promieniujący ból przebiegał na tylno-bocznej części uda i tylnej części łydki lewej. Bóle kolana w części tylnej (dół podkolanowy). Brak urazów. Częste skurcze obu łydek. Obrzęk grzbietowej powierzchni stopy i okolicy kostki bocznej. W przeszłości bóle nogi po stronie przeciwnej. W wywiadzie ostry epizod bólowy barku lewego trzy lata temu. W chwili obecnej bólów barku nie ma. Bóle kręgosłupa nasilały się podczas chodzenia oraz podczas wchodzenia po schodach. Silne bóle w trakcie długiej podróży samochodem. Bóle kości ogonowej, mrowienie podeszwy stopy lewej i skóry łydki. W badaniach obrazowych prawidłowy przepływ w naczyniach krwionośnych.

W obrazie RTG kręgozmyk, pogłębienie lordozy lędźwiowej, skolioza znacznego stopnia oraz zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego lewego. W obrazie rezonansu magnetycznego ucisk korzenia L4 i L5 przez wypuklinę krążka międzykręgowego. Badanie neurologiczne nie ujawniło nieprawidłowości. Na podstawie badań obrazowych wykluczono pochodzenie organiczne choroby. Leczenie Podczas pierwszych sesji terapeutycznych pacjent dobrze reagował na terapię więzadła krzyżowo-guzowego oraz terapię stawu biodrowego(leczenie tych struktur powodowało łagodzenie dolegliwości). Po dwóch sesjach zabiegowych ujawnił się klinicznie (pojawienie się objawów chorobowych z tej struktury) krętarz kości udowej lewej. Skutkiem tego było pojawienie się silnych bólów kolana lewego. Podjęto więc terapię celowaną na tą strukturę wynikiem czego było ustąpienie dolegliwości chorobowych kolana. Na 3 sesji zabiegowej wystąpiły bardzo silne bóle międzyłopatkowe i bóle barku lewego. Podjęto leczenie struktur odpowiadających za te objawy. Zabiegi terapeutyczne spowodowały ustąpienie dolegliwości bólowych w okolicy łopatek i barku oraz całkowite ustąpienie dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Czynności terapeutyczne spowodowały także ustąpienie dolegliwości neurologicznych(mrowienie podeszwy stopy i skóry łydki).

Podsumowanie: Najlepszym dostępem do leczenia bólów kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego u pacjenta okazały się struktury mięśniowo-więzadłowe okolicy łopatek, które objawiły się klinicznie(chorobowo)  na 2 sesji zabiegowej.

Grzegorz Rybczyński